Tradycje Izraela


Strona główna -> Izrael -> Tradycje Izraela
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Izrael to przede wszystkim państwo wywodzące się z Ziemi Izraela, historycznie połączone z judaizmem i dlatego większość tradycji związana jest właśnie z tą religią. Święta religijne mają tu ogromne znaczenie, a wszelka odmienność jest źle odbierana, dlatego warto przed wizytą w tym kraju poznać przynajmniej podstawowe zwyczaje i obrzędy.


Religia jest niezwykle ważna w życiu Izraelczyków.

Obyczaje

Niezwykle istotny jest właściwy strój. Zwłaszcza w dzielnicach zamieszkałych przez wyznawców ortodoksyjnych należy nosić długie spodnie i rękawy, kobiety powinny zasłaniać nogi dłuższymi spódnicami. Podczas Szabasu nie należy jeździć samochodem oraz zwiedzać świątyń. Żydzi traktują swoje miejsca modlitwy szczególnie i wszelkie osoby postronne są traktowane jak intruzi, dlatego warto najpierw uzyskać zgodę. Całkiem negatywnym zachowaniem jest fotografowanie wnętrz świątyń.Tradycja jest dla Żydów szczególnie ważna, a stanowi ona zbiór niepisanych praw i obyczajów, zgodnie z wierzeniami stanowiących kodeks Mojżesza przekazywany ustnie z pokolenia na pokolenie. Doskonale to odzwierciedla musical "Skrzypek na dachu", w którym zwyczaje są niemalże święte a rodzina kieruje się nimi w każdej decyzji i codziennym postępowaniu. Dla Żydów tradycja jest równoznaczna z szóstą księgą Tory.

Praktyki religijne

Podobnie najważniejszym miejscem dla mężczyzny jest Synagoga. Każdy żydowski chłopiec czy mężczyzna odwiedza też obowiązkowo bejt ha-midrasz czyli dom nauki. Z życiem religijnym łączą się przepisy dotyczące jedzenia i picia. Powszechnie znane jest słowo "koszerny" oznaczające konkretne potrawy albo sposób ich przygotowywania. Przykładowo dopuszczane jest do spożycia jedynie mięso zwierząt z rozszczepionym kopytem i przeżuwających.

Obrzezanie i wykupienie

Żydzi ultraortodoksyjni zawsze ubierają się na czarno i nie zdejmują tych ubrań nawet w najbardziej gorące dni. Noszą też futrzane kapelusze, a kobiety obowiązkowe peruki. Szczególne znaczenie mają narodziny. Inaczej świętuje się przyjście na świat chłopca a inaczej dziewczynki. Powszechnie znanym zwyczajem jest obrzezanie, stanowiące rytuał podobny do katolickiego chrztu, z modłami, sandakiem, czyli kims na wzór ojca chrzestnego oraz specyficznym rytuałem zakończonym nadaniem chłopcu imienia. Innym, mniej znanym zwyczajem jest uroczystość wykupienia pidjon ha-ben, czyli "opłacenie" rabina jako forma zwolnienia od kapłaństwa.

Postrzyżyny i Bar micwa

Kolejnym elementem izraelskiej tradycji sa postrzyżyny. Według tej tradycji nie można dziecku do 3 roku życia obcinać włosów. Pierwszego obcięcia dokonuje się w towarzystwie przyjaciół zakładając następnie jarmułkę. Dla dziewczynki również istnieje konkretny obrzęd, czyli zapalenie świecy. Córka dokonuje tego w pierwszy Szabat po ukończeniu 3 lat. Z kolei w dniu pójścia dziecka do szkoły wyprawia się specjalną ucztę dla rodziny i przyjaciół.Ważnym wydarzeniem jest również Bar micwa wyprawiana chłopcom po 13 urodzinach. Jest to uroczystość uznająca religijną pełnoletniość chłopca. Część Żydów obchodzi też Bat micwę, podobną uroczystość przeznaczoną dla dziewczynek. Szczególnie obwarowane tradycjami jest małżeństwo, które niewiele wiąże się z miłością, a jest raczej formą umowy zaręczynowej między odpowiadającymi sobie ludźmi. Dla kobiety małżeństwo to najważniejsze wydarzenie w życiu.

Kalendarz żydowski

Ważną rolę w tradycji Żydów odgrywa kalendarz księżycowo-słoneczny. Według niego doba zaczyna się wraz z pierwszą gwiazdką i najpierw jest noc a następnie dzień. Nów księżyca oznacza nowy miesiąc. Poza 24-godzinną dobą podział czasu jest zupełnie inny. Nie ma minut a są chalakim, czyli 1080 części godziny odpowiadających 1/18 naszej minuty. Miesięcy jest 12 ale krótszych niż w tradycyjnym kalendarzu. Jest w nim też sześć świąt religijnych: Pesach czyli Święto Paschy, Chag Hamacot (Święto Przaśników), Szawuot czyli Święto Tygodni, Rosz Haszana (Święto Trąbienia), Jom Kippur (Dzień Pojednania) oraz Sukkot (Święto Szałasów). Inne ważne uroczystości to Chanuka i Purim

Szabat

Do szczególnej żydowskiej tradycji nalezy też uroczyste obchodzenie Szabatu, czyli siódmego dnia odpoczynku odbywającego się w sobotę. W ten dzień nie wolno wykonywać wielu prac, w tym na przykład gotować i sprzątać, dlatego wszystkie potrawy przygotowuje się w piątek. Uroczysty dzień zaczyna się zapaleniem świec 18 minut przed zachodem słońca w piątek. Szabat obchodzony jest jak uroczyste święto, z określonymi potrawami, modlitwą i w odświętnych strojach.



Izrael - miasta

Jerozolima


Izrael - co warto wiedzieć



Izrael - Kuchnia izraelska Kuchnia izraelska
Dzisiejsza kuchnia izraelska stanowi mieszankę wielu kuchni świata. Jest smaczna, ...
Izrael - Pamiatki z Izraela Pamiatki z Izraela
W Izraelu można zakupić wiele cennych pamiątek. Do najpopularniejszych należą towary mineralne znad ...
Izrael - Izrael informacje dla kierowców Izrael informacje dla kierowców
Na terytorium Izraela znajduje się dobrze rozwinięta sieć dróg ...
Izrael - Małżeństwo izraelskie Małżeństwo izraelskie
Izrael to państwo zdominowane przez judaizm, a więc większość norm ...
Izrael - Kalendarz żydowski Kalendarz żydowski
Kalendarz żydowski, albo inaczej hebrajski jest zupełnie odmiennym kalendarzem ...
Izrael - Izrael ciekawostki Izrael ciekawostki
Symbole narodowe Historia flagi izraelskiej sięga roku 1897, kiedy to odbył się ...

Tradycje Izraela - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies