Małżeństwo izraelskie


Strona główna -> Izrael -> Małżeństwo izraelskie
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Izrael to państwo zdominowane przez judaizm, a więc większość norm postępowania, kodeksów, zwyczajów czy świąt związana jest właśnie z tą religią. Na szczególną uwagę zasługuje tu jednak tradycja związana z zawieraniem małżeństwa. W tradycyjnym rozumieniu związek małżeński to połączenie wobec państwa lub kościoła dwóch osób, najczęściej związanych więzami uczuciowymi, rzadziej z rozsądku, przyjaźni czy innych podobnych powodów. Małżeństwo izraelskie jest zupełnie inne, gdyż stanowi rodzaj umowy pomiędzy dwojgiem ludzi, kontrakt, w którym obie strony zobowiązują się do wzajemnego szacunku wobec siebie i pełnienia określonych ról na wspólnej drodze życia.

Kobieta w religii żydowskiej ma bardzo określoną rolę. Ponieważ nie może czynnie uczestniczyć w modlitwach i naukach religijnych jej rola sprowadza się do wspierania mężczyzny w codziennych czynnościach. Dziewczynki od najmłodszych lat przygotowywane są do roli żon, i jest to dla nich rola zaszczytna, służąca spełnianiu woli Boga, który nakazuje rozmnażać się w celu zaludnienia ziemi. Inne formy kontaktów między kobietami i mężczyznami są zakazane. Mężczyzna nie może pożądać kobiety, interesować się nią, a nawet o niej myśleć. Nie może też zbyt dużo przebywać w jej towarzystwie. Kiedy już oboje są w wieku odpowiednim do pełnienia roli żony i męża zawierają ze sobą umowę zaręczynową. Kobieta często po raz pierwszy widzi wtedy swojego przyszłego męża, ale musi jednak wyrazić zgodę na małżeństwo. Zaręczynom Tnajim towarzyszy uroczystość religijna i odczytanie treści umowy, w której przyszli małżonkowie zobowiązują się do szacunku oraz miłości. Jest to dość specyficzny warunek, gdyż miłość jest tu traktowana jako forma przywiązania a nie jako płomienne spontaniczne uczucie. Podczas zaręczyn rozbija się talerz na szczęście.

Przed ślubem zarówno pan młody jak i panna młoda wydają poczęstunek bogaty w słodycze, rodzynki i napoje, ale każdy z nich odbywa się oddzielnie. Mężczyzna świętuje najpierw w Synagodze a potem w domu, a kobieta w swoim domu gości rodzinę zaraz po szabatowej wieczerzy. Ślub odbywa się najczęściej w synagodze lub na wolnej przestrzeni pod charakterystyczną chuppą, czyli baldachimem. Dla kobiety jest to wielkie wydarzenie, gdyż po raz pierwszy opuszcza ona dom i przeprowadza się do męża. Sama ceremonia to cały szereg zachowań związanych z żydowską tradycją,  odbywający się w klimacie modlitw, radości i ogólnego dogadzania młodym. Po zaślubinach odbywa się tradycyjne wesele, ale w kręgach ortodoksyjnych nadal kobiety i mężczyźni bawią się oddzielnie. Posiłki weselne spożywają przy oddzielnych stołach. Para młoda może tylko jeden raz zatańczyć razem ze sobą. Wszystkie tańce odbywają się po dwóch stronach pomieszczenia.

Szczególne podejście ma prawo żydowskie do współżycia małżeńskiego. Chociaż rola żony jest bardzo konkretna i ograniczona, a kobieta z reguły wychodzi za mąż gdyż jest to "dobry kandydat na męża", to znaczy taki, który zapewni jej utrzymanie i zatroszczy się o jej dobro, nie ma tu uczuć w powszechnie rozumianym sensie. Prawo żydowskie nakazuje jednak mężowi zadowalać żonę podczas współżycia, traktować ją w łóżku z szacunkiem, nie zaniedbywać, nie stosować przymusu. Kobieta może nawet podać męża do sądu za to, że nie zapewnia jej przyjemności, zniewala podczas miesiączki albo po alkoholu. W tej kwestii prawo chroni kobietę w pełni. Zadziwiające jest to, że chociaż rola przydzielona kobiecie przez prawo religijne tak bardzo ogranicza ją, to kobiety są zadowolone z takiego życia i w pełni je akceptują. W bardzo skrajnych środowiskach nawet nie posyłają dzieci do szkół tworząc im w domu specyficzny świat, ucząc tego, czego same się nauczyły i przygotowując do tradycyjnych życiowych ról. W judaizmie dozwolone są rozwody, ale są one przywilejem męża. Pomimo to żona musi wyrazić na rozwód zgodę, a gdy tego nie zrobi o rozwodzie decyduje sąd.

 



Izrael - miasta

Jerozolima


Izrael - co warto wiedzieć



Izrael - Kuchnia izraelska Kuchnia izraelska
Dzisiejsza kuchnia izraelska stanowi mieszankę wielu kuchni świata. Jest smaczna, ...
Izrael - Pamiatki z Izraela Pamiatki z Izraela
W Izraelu można zakupić wiele cennych pamiątek. Do najpopularniejszych należą towary mineralne znad ...
Izrael - Izrael informacje dla kierowców Izrael informacje dla kierowców
Na terytorium Izraela znajduje się dobrze rozwinięta sieć dróg ...
Izrael - Tradycje Izraela Tradycje Izraela
Izrael to przede wszystkim państwo wywodzące się z Ziemi Izraela, historycznie ...
Izrael - Kalendarz żydowski Kalendarz żydowski
Kalendarz żydowski, albo inaczej hebrajski jest zupełnie odmiennym kalendarzem ...
Izrael - Izrael ciekawostki Izrael ciekawostki
Symbole narodowe Historia flagi izraelskiej sięga roku 1897, kiedy to odbył się ...

Małżeństwo izraelskie - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies